- CHARAKTERYSTYKA PLACÓWKI
- PATRON
- STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
- DLA RODZICÓW
- KONKURSY PRZEDMIOTOWE 2024/2025
- REGULAMIN PUNKTOWEGO OCENIANIA ZACHOWANIA UCZNIA KL. IV - VII W ZSP NR 7
- PODRĘCZNIKI
- UBEZPIECZENIE UCZNIÓW r.szk.2024/2025
- 6 - LATEK W SZKOLE
- STATUT
- CZYSTE POWIETRZE NA ZDROWIE
- PROGRAM WYCHOWAWCZO-PROFILAKTYCZNY r.szk.2024/2025
- WYMAGANIA EDUKACYJNE I KRYTERIA OCENIANIA 2024/2025
- EGZAMIN ÓSMOKLASISTY
- STYPENDIUM PREZYDENTA MIASTA RYBNIKA DLA UCZNIÓW SZCZEGÓLNIE UZDOLNIONYCH
EGZAMIN ÓSMOKLASISTY
HARMONOGRAM EGZAMINU ÓSMOKLASISTY 2024/2025
W szkołach dla dzieci i młodzieży, w których nauka kończy się w semestrze wiosennym
W terminie głównym
1. język polski - 13 maja 2025 r. (wtorek) – godz. 9:00
2. matematyka - 14 maja 2025 r. (środa) – godz. 9:00
3. język obcy nowożytny - 15 maja 2024 r. (czwartek) – godz. 9:00
W terminie dodatkowym
1. język polski - 10 czerwca 2025 r. (wtorek) – godz. 9:00
2. matematyka - 11 czerwca 2025 r. (środa) – godz. 9:00
3. język obcy nowożytny - 12 czerwca 2025 r. (czwartek) – godz. 9:00
PODSTAWOWE INFORMACJE O EGZAMINIE ÓSMOKLASISTY
1. Egzamin ósmoklasisty organizuje i nadzoruje jego przebieg Dyrektor szkoły jako przewodniczący szkolnego zespołu egzaminacyjnego oraz powołany przez niego zespół egzaminacyjny.
2. Nad prawidłowością przebiegu egzaminu ósmoklasisty w wyznaczonych salach czuwają członkowie szkolnych zespołów nadzorujących, powołani przez przewodniczącego szkolnego zespołu egzaminacyjnego.
3. W przypadkach nagłej nieobecności członka zespołu egzaminacyjnego, jego miejsce zajmuje osoba wyznaczona przez przewodniczącego szkolnego zespołu egzaminacyjnego.
4. W czasie trwania egzaminu ósmoklasisty w sali mogą przebywać wyłącznie uczniowie, przewodniczący zespołu egzaminacyjnego, członkowie zespołu nadzorującego oraz obserwatorzy.
5. W czasie egzaminu ósmoklasisty członkowie zespołu nadzorującego mogą udzielać odpowiedzi na pytania zdających związane wyłącznie z kodowaniem arkusza oraz instrukcją dla zdającego.
6. Członkowie zespołu nadzorującego nie mogą objaśniać treści zadań.
7. Uczeń może wnieść do sali z każdego przedmiotu przybory w postaci pióra lub długopisu z czarnym tuszem lub atramentem. Niedozwolone jest korzystanie z długopisów zmywalnych.
8. W przypadku egzaminu z matematyki każdy zdający powinien mieć linijkę. Rysunki, jeżeli trzeba je wykonać, zdający wykonuje długopisem.
9. Zdający mogą również wnieść do sali egzaminacyjnej małą butelkę wody. Podczas pracy z arkuszem egzaminacyjnym butelka powinna stać na podłodze przy nodze stolika, aby uczeń przypadkowo nie zalał materiałów egzaminacyjnych
10. Zdający powinien mieć przy sobie dokument stwierdzający tożsamość ( np. legitymacje szkolną) i okazać go w razie potrzeby. W przypadku braku odpowiedniego dokumentu tożsamość ucznia może być potwierdzona przez jego wychowawcę lub innego nauczyciela danej szkoły
11. Uczniowie przystępujący do egzaminu oraz członkowie zespołu egzaminacyjnego nie mogą wnosić na salę telefonów komórkowych oraz innych urządzeń telekomunikacyjnych.
12. Uczeń chory lub niepełnosprawny w czasie trwania egzaminu może korzystać ze sprzętu medycznego i leków koniecznych ze względu na chorobę, pod warunkiem, że taka konieczność została zgłoszona przewodniczącemu zespołu egzaminacyjnego przed rozpoczęciem egzaminu.
13. Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Nie określa się minimalnego wyniku, jaki uczeń powinien uzyskać, aby zdać egzamin ósmoklasisty.
14. Uczniowie, którzy z udokumentowanych przyczyn losowych bądź zdrowotnych nie będą mogli przystąpić do egzaminu albo przerwą egzamin, mogą do niego przystąpić w terminie dodatkowym,
15. Egzamin ósmoklasisty sprawdza wiedzę i umiejętności zawarte w wymaganiach określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego w odniesieniu do wybranych przedmiotów nauczanych na dwóch pierwszych etapach edukacyjnych, tj. języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego.
16. Czas trwania egzaminu wynosi z języka polskiego 120 min., z matematyki – 100 min., z języka obcego nowożytnego – 90 min.
17. Uczniom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi wydłuża się czas pracy z języka polskiego do 180 min., z matematyki do 150 min., z języka obcego nowożytnego do 135 min.
18. Laureaci lub finaliści olimpiady przedmiotowej wymienionej w wykazie olimpiad oraz laureaci konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim z zakresu jednego z grupy przedmiotów objętych egzaminem ósmoklasisty są zwolnieni z odpowiedniej części egzaminu. Zwolnienie jest równoznaczne z uzyskaniem z tej części egzaminu najwyższego wyniku.
CZAS TRWANIA EGZAMINU ÓSMOKLASISTY Z POSZCZEGÓLNYCH PRZEDMIOTÓW
Czas trwania (min.)
arkusz
standardowy
przedłużenie czasu,
język polski
120
do 180
matematyka
100
do 150
język obcy nowożytny
90
do 135
PRZEBIEG EGZAMINU
1. O godzinie 8:40 uczniowie przystępujący do egzaminu wchodzą do sali, w której odbywa się egzamin zgodnie z przygotowaną listą i zajmują miejsca zgodnie z wylosowanymi numerami.
2. Po zajęciu miejsc przez wszystkich przewodniczący zespołu nadzorującego informuje o:
- zasadach zachowania się podczas egzaminu,
- dodatkowych 5 minutach przeznaczonych na sprawdzenie poprawności przeniesienia odpowiedzi do zadań zamkniętych na kartę odpowiedzi – po zakończeniu czasu przeznaczonego na rozwiązanie zadań,
- zasadach oddawania arkuszy po zakończeniu pracy.
3. O godzinie 8:50 przewodniczący zespołu nadzorującego w obecności przedstawicieli zdających odbiera od przewodniczącego szkolnego zespołu egzaminacyjnego materiały niezbędne do przeprowadzenia egzaminu.
4. Członkowie komisji sprawdzają wyposażenie uczniów w niezbędne do pisania materiały.
5. Egzamin rozpoczyna się od rozdania zestawów egzaminacyjnych nie wcześniej niż o godzinie ustalonej w komunikacie dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
6. Po rozdaniu zestawów egzaminacyjnych przewodniczący zespołu nadzorującego w każdej sali informuje uczniów o:
- obowiązku zapoznania się przed przystąpieniem do rozwiązywania zadań z instrukcją wydrukowaną na pierwszej stronie arkusza egzaminacyjnego,
- konieczności sprawdzenia kompletności arkusza egzaminacyjnego, tj. czy arkusz zawiera zeszyt zadań i kartę odpowiedzi oraz czy zeszyt zadań egzaminacyjnych zawiera wszystkie kolejno ponumerowane strony,
- konieczności sprawdzenia poprawności numeru PESEL na naklejkach przygotowanych przez Okręgową Komisje Egzaminacyjną oraz umieszczeniu ich w wyznaczonych miejscach arkusza egzaminacyjnego, na stronie tytułowej zeszytu zadań egzaminacyjnych oraz na karcie odpowiedzi,
- konieczności zaznaczenia odpowiedzi na karcie odpowiedzi, ponownie przypomina uczniom na 10 minut przed zakończeniem czasu przeznaczonego na pracę.
7. Uczniowie sprawdzają kompletność arkusza egzaminacyjnego oraz czytają instrukcję dla zdającego. Wyjaśnienia udzielane przez zespół nadzorujący mogą dotyczyć wyłącznie zakresu informacji z pierwszej strony arkusza.
8. W przypadku zgłoszenia przez ucznia braków w arkuszu egzaminacyjnym przewodniczący zespołu nadzorującego przekazuje uczniowi nowy arkusz egzaminacyjny z arkuszy rezerwowych
9. W przypadku wystąpienia błędu w numerze PESEL uczeń zwraca naklejki z błędnym numerem. Przewodniczący zespołu nadzorującego koryguje numer w wykazie zdających, co odnotowuje w protokole, a w wyznaczonych na naklejki miejscach odręcznie wpisuje prawidłowy numer PESEL zdającego oraz identyfikator szkoły.
10. Przed rozpoczęciem egzaminu członkowie zespołu nadzorującego sprawdzają poprawność kodowania arkuszy oraz zamieszczenia naklejek, udzielają odpowiedzi wyłącznie na pytania dotyczące kodowania i rozumienia instrukcji.
11. Po czynnościach organizacyjnych przewodniczący zespołu nadzorującego zapisuje na tablicy, w widocznym miejscu, czas rozpoczęcia i zakończenia pracy z zestawem egzaminacyjnym; czas trwania egzaminu liczy się od momentu zapisania na tablicy godziny rozpoczęcia pracy.
12. Po rozdaniu zdającym arkuszy egzaminacyjnych spóźnieni uczniowie nie zostają wpuszczeni do sali. W uzasadnionych przypadkach, nie później niż tuż po zakończeniu czynności organizacyjnych, przewodniczący zespołu nadzorującego może podjąć decyzję o wpuszczeniu spóźnionego ucznia. Uczeń ten kończy pracę zgodnie z czasem zapisanym na tablicy.
13. W trakcie trwania egzaminu uczniowie nie powinni opuszczać sali. W wyjątkowych przypadkach przewodniczący zespołu nadzorującego może zezwolić uczniowi na opuszczenie sali, po zapewnieniu warunków wykluczających możliwość kontaktowania się z innymi osobami z wyjątkiem osób udzielających pomocy medycznej.
14.W przypadku konieczności wyjścia z sali zdający sygnalizuje taką potrzebę przez podniesienie ręki. Po uzyskaniu zezwolenia przewodniczącego zespołu nadzorującego na wyjście zdający pozostawia zamknięty arkusz egzaminacyjny na swoim stoliku a czas jego nieobecności jest odnotowywany w protokole przebiegu egzaminu w danej sali.
15. Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego może podjąć decyzję o przerwaniu i unieważnieniu egzaminu ucznia w przypadku:
1)stwierdzenia niesamodzielnej pracy przez ucznia,
2) wniesienia lub korzystania przez ucznia z urządzenia telekomunikacyjnego lub innych niedozwolonych przyborów,
3) zakłócania przez ucznia prawidłowego przebiegu egzaminu
ZAKOŃCZENIE EGZAMINU
1. W przypadku, gdy zdający ukończył pracę przed czasem, zgłasza ten fakt przez podniesienie ręki. Zamyka arkusz egzaminacyjny i odkłada na brzeg stolika.
2. Wyznaczony przez przewodniczącego zespołu nadzorującego członek zespołu nadzorującego w obecności zdającego sprawdza kompletność materiałów. Jeśli zdający zgłasza zakończenie pracy wcześniej niż na 10 minut przed zakończeniem czasu przeznaczonego na pracę z arkuszem, sprawdza, czy uczeń zaznaczył odpowiedzi na karcie odpowiedzi.
3. W przypadku braku zaznaczeń poleca uczniowi wykonanie tej czynności. Po uzyskaniu zgody na opuszczenie sali uczeń wychodzi, nie zakłócając pracy pozostałym piszącym.
4. Na 10 minut przed zakończeniem pracy z arkuszem egzaminacyjnym przewodniczący zespołu przypomina zdającym o konieczności zaznaczenia odpowiedzi na karcie odpowiedzi.
5. Po upływie czasu przewidzianego na pracę z arkuszem egzaminacyjnym przewodniczący zespołu nadzorującego:
- informuje zdających o zakończeniu pracy,
- wyznacza dodatkowy czas (5minut) na sprawdzenie poprawności przeniesienia odpowiedzi na kartę odpowiedzi,
- poleca po upływie dodatkowego czasu zamknięcie arkuszy i odłożenie ich na brzeg stolika.
6.Po zakończeniu egzaminu członkowie zespołu nadzorującego w obecności wszystkich uczniów sprawdzają kompletność materiałów i przyjmują je od zdających. Następnie uczniowie opuszczają salę, a członkowie zespołu nadzorującego w obecności przedstawiciela zdających pakują arkusze do kopert zwrotnych i wypełniają dokumentacje.
Szczegółowy opis przebiegu egzaminu ósmoklasisty znajduje się na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w zakładce egzamin ósmoklasisty
https://cke.gov.pl/egzamin-osmoklasisty/
Dostępne tam są również
- przykładowe arkusze egzaminacyjne,
- arkusze egzaminu próbnego,
- zestawy powtórzeniowe zadań egzaminacyjnych,
- arkusze wykorzystane do przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty w latach poprzednich.
Ogłoszenie wyników egzaminu ósmoklasisty i przekazanie ich szkole - 4 lipca 2025 r.
Wydanie zdającym zaświadczeń i informacji o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty- 4 lipca 2025 r.