• Rok szkolny 2021/2022

•   TEMATYKA:

• Adaptacja w przedszkolu
          • O koncentracji uwagi u dzieci
          • Mamo!Chcę ciach ciach czyli po co dziecku nożyczki?

Po co dawać nożyczki dziecku?

Wycinanie kształtuje motorykę małą, a co za tym idzie przygotowuje dziecko do nauki pisania. Zazwyczaj w przedszkolu dzieci używają nożyczek po raz pierwszy, choć już dwulatek może podejmować próby korzystania z nich. Nożyczki doskonalą koordynację oko-ręka oraz wzmacniają mięśnie rąk, a prace które powstają dzięki nożyczkom wzmacniają poczucie własnej wartości dziecka.

Są powody do wycinania!

Jakie nożyczki wybrać?

Zaczynajcie od dziecięcych nożyczek z zaokrąglonymi końcami, by wspólna zabawa była bezpieczna.

Mamo wycinam czyli od czego zacząć wycinanie?

Zacznijcie od :

1.Wydzieranie- poprzez tę zabawę dziecko doskonali obustronną koordynację, która jest niezbędna przy korzystaniu z nożyczek.

2.odcinanie – należy przygotować paski papieru, takiej szerokości by dziecko jednym ruchem mogło odciąć kawałki papieru.

3. Senso.odcinanie - Spróbujcie również ciąć inne faktury. Wykorzystajcie słomki, natkę pietruszki, ugotowany makaron czy zrobione z plasteliny wałki.

4.Odcinanie ścinanie trawy- zabawa przygotujcie zieloną kartkę papieru. Rodzic przygotowuje trawę poprzez nacinanie kartki w pionowe pasy. Zadaniem dziecka będzie ścinanie trawy.

5.Cięcie frędzli – tworzenie z papieru frędzli np. włosy, które będziemy naklejać na kartkę papieru z twarzą, frędzle do spódnicy/bluzki…

6.wycinanie prostych linii

7.wycinanie spirali

8.wycinanie kształtów.

Jak przygotować dziecko do cięcia nożyczkami czyli jak ćwiczyć

Rozumiem, że wielu z Was obawia się dania nożyczek dwulatkowi. Dlatego mam dla Was zabawy, które przygotują rękę Waszego maluszka do umiejętności wycinania.

Przed nożyczkami zacznijcie od:

- Pincety i szczypce – przygotujcie małe kuleczki papierowe. Zadaniem dziecka jest przenoszenie lub segregacja kulek w określone miejsce np.do miseczki, na spodek.

-    Zraszacza – pozwólcie dziecku spryskiwać kwiaty w domu doskonałe ćwiczenie motoryki małej.

-   Spinaczy – rozwieszanie prania z małym pomocnikiem przypinanie klamerkami i ściąganie klamerek  zabawa i ćwiczenie w jednym.

-Dziurkacze zwykłe lub dekoracyjne mogą posłużyć do stworzenia niejednej pracy plastycznej.

Zachęcajmy dzieci do wycinania już od najmłodszych lat. Wybierajmy nożyczki i etap nauki cięcia dostosowany do wieku i możliwości dziecka.