• Charakterystyka placówki

• Przedszkole „Bajkowa Łąka” przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr7 w Rybniku jest placówka liczącą 6 oddziałów przedszkolnych, które mieszczą się w budynku zlokalizowanym przy ul. Borki 37B.

Przylegają do niego trzy place zabaw dla dzieci, w tym nowo oddany w 2022r. wyposażony w drewniane urządzenia do zabaw terenowych.

W przedszkolu znajduje się 6 sal dydaktycznych z łazienkami, w tym sala dla starszaków i łazienka na terenie szkoły oraz szatnia dla dzieci, gabinet dyrektora, zaplecze socjalne.

Przedszkole może przyjąć 150 dz. do 6 grup wiekowych, a ich organizacja zależy od ilości zapisanych dzieci z danego rocznika.

Nasze przedszkole czynne jest od poniedziałku do piątku w godz. od 6:00 do 16:30.

Placówka zatrudnia 20 pracowników, z których to  13 nauczycieli i  7 osób to personel administracyjno-obsługowy.

Przedszkole realizuje podstawę programową wychowania przedszkolne w godzinach od 8:00 do 13:00.

Dzieci otrzymują w ciągu dnia trzy posiłki oraz przekąski w formie owoców i warzyw.

Praca wychowawczo-dydaktyczna prowadzona jest w oparciu o programy wybrane i opracowane przez nauczycieli.

Aby uzyskać wysoką jakość pracy w naszej placówce konieczne jest współdziałanie wielu czynników mających wpływ na rozwój dziecka, należą do nich:

-stabilna, wykwalifikowana, permanentnie podnosząca swoje kwalifikacje zawodowe kadra pedagogiczna,

-zaangażowany i rozumiejący potrzeby dziecka personel obsługowy,

-ciekawe i różnorodne formy i metody pracy z dzieckiem, aktywizujące i wspomagające jego rozwój,

-współpraca z rodzicami poprzez włączenie ich w pracę przedszkola, pedagogizację i pomoc w rozwiązywaniu problemów wychowawczych,

-współpraca ze środowiskiem lokalnym, szkołą, poradnią pedagogiczno-psychologiczną, kuratorium,

-zatrudniony jest logopeda i pedagog specjalny, z którymi współpraca umożliwia niwelowanie trudności na jakie napotyka dziecko podczas edukacji przedszkolnej,

-organizowane są różne imprezy lokalne i środowiskowe,

-wdrażamy dzieci do uczestnictwa w różnych konkursach i przeglądach.

Dokładamy wszelkich starań aby nasze przedszkole było dla dzieci drugim domem.

Najważniejsze jest dla nas bezpieczeństwo oraz to, aby dzieci czuły się akceptowane, szczęśliwe.