• Samodzielność dziecka

• Dlaczego jedne dzieci są bardziej samodzielne, a inne mniej? Czy dzieci mogą być z natury samodzielne, gdyż maja pewne predyspozycje wrodzone? Jaki wpływ na kształtowanie samodzielności mają rodzice? Jak wdrażać dziecko do samodzielnego działania, do samodzielnej pracy?

• Stopień samodzielności dziecka zależy od tego jak postępują z nimi dorośli, którzy je wychowują, a więc przede wszystkim zależy od rodziców lub bezpośrednich opiekunów.
          • Stopniowe przyzwyczajanie dzieci do samodzielności rozpoczyna się już w drugim roku życia i trwa dopóty, dopóki dziecko jest pod opieką rodziców.
          • Już od pierwszych lat życia należy długo, cierpliwie, systematycznie i konsekwentnie przyzwyczajać do samodzielności, do tego by samo jadło, ubierało się, rozbierało i układało swoje ubranka, sprzątało po sobie, myło się.
          • Obok uczenia dziecka samoobsługi cenne jest również wdrażanie go do wykonywania pewnych domowych obowiązków (podlewanie kwiatów, ścieranie kurzu, wynoszenie lekkich śmieci).
          • Niecierpliwość, zbytnia nerwowość, pośpiech, a także przesadna troskliwość są wrogami samodzielności.
          • Wdrażanie do samodzielnej pracy, do obowiązkowości to trudna sztuka. Trzeba zachować umiar i właściwe proporcje. Nasza pomoc musi być bardzo taktowna i dyskretna.

Opracowała Katarzyna Wieczorek

na podstawie artykułu J. Gładysz, Bliżej przedszkola, 2009, nr 9.