• CHARAKTERYSTYKA PLACÓWKI

O szkole

Szkoła Podstawowa nr 32  im. Alfreda Szklarskiego położona jest w Orzepowicach, dzielnicy Rybnika położonej w sąsiedztwie Zalewu Rybnickiego. Szkoła mieści się w pobliżu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3, zajmuje duży, wygodny budynek, dysponuje własną kuchnią, stołówką. Budynek otacza duży, zadbany teren zielony. Jesienią 2012 roku wybudowane zostało pełnowymiarowe boisko.

Każda klasa zajmuje swoją własną salę, zajęcia prowadzone są na jedną zmianę. Baza dydaktyczna obejmuje także internetową pracownię komputerową, dobrze wyposażoną salę gimnastyczną i bibliotekę. Dodatkowo szkoła dysponuje salami do zajęć przedmiotowych i pozalekcyjnych:

- rytmiczną,
          - plastyczną,
          - interaktywną,
          - do tenisa stołowego.

Liczba uczniów wynosi obecnie ok. 448 dzieci. Świetlica czynna jest codziennie od 6.00 do 16.30.

W szkole organizowanych jest wiele różnorodnych form zajęć pozalekcyjnych (m.in. kółko teatralne, wokalno-taneczne, informatyczne, językowe, plastyczne, przyrodnicze, sportowe). Uczniowie mogą poszczycić się wieloma sukcesami w konkursach i turniejach sportowych, także na szczeblu wojewódzkim i ogólnopolskim.

Dużą rolę w działalności szkoły odgrywa kultywowanie tradycji i dbałość o korzenie, z jednoczesnym otwarciem na świat.

Placówka uczestniczy (uczestniczyła) w realizacji wielu programów*, m.in.:

- Szkoła Bez Przemocy
          - Szkoła Dobrych Pomysłów
          - Owoce w szkole
          - Szklanka mleka
          - Nauczycielska Akademia Internetowa
          - Radosna Szkoła
          - Szkoła Promująca Zdrowie
          - Aktywna Edukacja
          - Książki naszych marzeń
          - Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
          - PoczytajMY

Z historii szkolnictwa w Orzepowicach

Dawny budynek szkoły, 1958 r.Historia szkolnictwa w Orzepowicach sięga 1777 roku. W tym czasie nauka odbywała się w wynajętych izbach. W 1800 roku szkoła otrzymała własny budynek, który stał w pobliżu wzniesionej kilkadziesiąt lat później kapliczki. Do obecnego budynku placówka została przeniesiona w 1913 roku i mieściła się w nim do 1980 roku, gdy nauka została przeniesiona do nowej szkoły w Rybnickiej Kuźni. Dzięki staraniom wielu mieszkańców Orzepowic, w 1990 roku w budynku przy ul. Łącznej ponownie zabrzmiał dzwonek wzywający na lekcje. W 2003 roku szkoła przyjęła imię pisarza Alfreda Szklarskiego. Rok 2012 rozpoczął nowy rodział w historii placówki - od września tego roku szkoła stanowi część Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 7 i mieści się w budynku przy ul. Borki 37D.

* - programy aktualne i zakończone