• Dyscyplina bez płaczu

        •  

          „DYSCYPLINA BEZ PŁACZU”

          KONKRETNE ROZWIĄZANIA CODZIENNYCH PROBLEMÓW

           

          PRZEKLINANIE, BRZYDKIE SŁOWA I NIEPRZYZWOITE ŻARTY.

           

          Zastanów się nad tym

           

          Dzieci niezwykle bawią żarty dotyczące intymnych części ciała, produktów wydalania oraz odgłosów wydawanych przez ciało. Poza tym, malcy bardzo wcześnie odkrywają że niektóre słowa mają posmak zakazanego owocu. Wiele dzieci przechodzi przez fazę eksperymentowania z takim słownictwem. Choć to normalne, to nie może być akceptowane, a im szybciej zainterweniujesz, tym szybciej problem zniknie.

           

          Co robić

           

          -Zignoruj pierwsze przewinienie. Jeżeli twoje dziecko niewinnie wtrąca brzydkie słowo podczas rozmowy, to być może po prostu powtarza coś co usłyszało. Zignorowanie tego zdarzenia może być najlepszą obroną. Jednak jeśli malec użyje danego słowa ponownie, to jasne jest że znajduje się na dobrej drodze do nauczenia się kolejnych brzydkich wyrazów.

           

          -Ucz swoje dziecko, co jest społecznie akceptowane. Dzieci powtarzają to, co słyszą, nawet nie rozumiejąc znaczenia danych słów – wkońcu właśnie w taki sposób nauczyły się reszty znanego słownictwa. Dziecko zapewne nie wie, co oznacza dany brzydki wyraz, i używa go naśladując kogoś innego. Wskaż problematyczne słowo i wyjaśnij : „Dzieci nie używają takich słów” lub „W naszym domu nie żartujemy z takich rzeczy”.

           

          -Miej oko na rodzeństwo, kolegów i innych dorosłych. Małe dzieci pod tym względem przypominają papugi. Ustal, skąd w języku malca biorą się brzydkie wyrazy i nieprzyzwoite żarty. Od kolegów?, Starszego rodzeństwa?, Towarzyszy zabaw?. (Z pewnością nie od ciebie?). To może być dobra chwila na rozmowę o potędze i znaczeniu słów, powodach przeklinania oraz granicach tego, co dopuszczalne. Możesz zaproponować malcowi odpowiednie alternatywy, z których będzie mógł korzystać, kiedy ma ochotę zakląć.

           

          -Sprawdzaj programy telewizyjne i filmy. Również programy wyświetlane, kiedy dziecko przebywa w pokoju, ale nie przeznaczone dla niego, mogą wpływać na słownictwo malca. Dzieci potrafią wychwytywać nowe słowa, nawet jeżeli są zajęte zabawą i wydają się nie zwracać uwagi na telewizor.

           

          Czego nie robić

           

          -Nie śmiej się. Nawet jeżeli to jest śmieszne nie reaguj wesołością.

          -Nie wpadaj we wściekłość. Twoje dziecko mogło nieświadomie powtórzyć słowo lub zwrot usłyszany w rozmowie i nie rozumie Twojego gniewu. „Czy tatuś mógł to powiedzieć w samochodzie, ale mnie nie wolno?”.

          -Nie pokazuj, że jesteś zszokowany lub urażony. Twoja niezwykle ciekawa reakcja może skłonić dziecko do kontynuowania. Jest wątpliwe, aby malec rozumiał co mówi. Masz do czynienia z normalnym dziecięcym badaniem języka. Skup się na definiowaniu i poprawianiu.

           

           

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 7 w Rybniku
      • 32-4247278; 32-4247302
      • 44-200 Rybnik - Orzepowice ul.Borki 37 D Poland
      • nr konta 47 1020 2528 0000 0902 0437 3569
      • Monika Klim kontakt z inspektorem ochrony danych: zsp7rybnik@gmail.com
  • Galeria zdjęć

      brak danych